>>> Miłość nie polega na patrzeniu na siebie, ale na wspólnym patrzeniu w jedną stronę. <<<
Flaga Hiszpani

 

GRAN DERBI
Wpisany przez Administrator   
sobota, 25 maja 2013 14:51

pilka23 maja odbyło się spotkanie Klubu Języka Hiszpańskiego. Spotkanie to różniło się nieco od poprzednich, bo to uczniowie przygotowali i przedstawili prezentacje na temat dwóch klubów piłkarskich, rozpoznawalnych całym świecie, mowa oczywiście o FC Barcelonie i Realu Madryt.


Aleksandra Franczyk (II P), Wojciech Zając (II P) i Florian Kastelik (II H) opowiedzieli nam o FC Barcelonie, dumie Katalonii. Drużyna ta należy do najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie. Duma Katalonii nieprzerwanie występuje na arenie międzynarodowej, wygrywając Ligę Mistrzów i inne trofea. Od lat trwa rywalizacja Barcelony i Realu w Primera División. W tym roku to właśnie FC Barcelona jest liderem ligi hiszpańskiej.
Mieliśmy okazję również wysłuchać hymnu drużyny, który śpiewany jest w języku katalońskim, oraz zobaczyliśmy jeden z największych stadionów na świecie, Camp Nou, który mieści blisko 100 tysięcy kibiców (dokładnie 98 722). Warto również wymienić najbardziej utytułowanych piłkarzy i trenerów FC Barcelony, takich jak: Josep Guardiola, Frank Rijkaard, Ronaldinho, Eto’o, Diego Maradona, Luis Suárez, Ronaldo. Natomiast obecnie to Lionel Messi jest najbardziej rozpoznawalnym graczem FC Barcelony, czterokrotny zdobywca Złotej Piłki. Obok Messiego w obecnym składzie znajdują się między innymi Piqué, Villa, Iniesta, Fabregas, Valdés, Pedro.
Następnym punktem programu była prezentacja Bartłomieja Rządowskiego (IIP), który opowiedział nam o Realu Madryt. Również zasłużony klub w lidze hiszpańskiej, nazywany „Królewskimi”. Zidane, Figo, Raúl, Casillas, Pepe, Kaká, Robinho to tylko niektórzy piłkarze, którzy występowali w barwach Królewskich. José Murinho (trener) i Cristiano Ronaldo (napastnik) to dwójka Portugalczyków, którzy z pewnością przejdą do historii klubu. Santiago Bernabéu to stadion mieszczący około 85 tysięcy kibiców, na którym Real rozgrywa swoje pojedynki.
Kiedy Real i Barcelona spotykają się w pojedynkach Gran Derbi, miliony widzów na całym świecie obserwują klasyk hiszpańskiego futbolu. W statystykach na 253 rozegranych spotkań, aż 129 zwycięstw jest na koncie drużyny z Katalonii, a tylko 78 po stronie Realu Madryt. Obie drużyny mają wiele fanów na całym świecie, nawet w naszej szkole można zauważyć zwolenników zarówno Barcy jak i Realu! Aż chciałoby się powiedzieć… szkoda, że w Polsce nie mamy takich klubów!!!

 

Brązowa Szkoła 2018

brazowe liceum 2018

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Raciborzu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2018
i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2018".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Patroni konkursu

 

 

Hiszpańska ambasadaPowiat raciborskiPowiat raciborskiUŚ Wydział FilologicznyNasz RacibórzRadio Vanessa FMRaciborek

 

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 18-19

Karta Szkolna

 

karta szkolna

BZWBK SANTANDER logo

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter
II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©