>>> Krople w oku niezmierzone tak zimno kiedy Cie nie ma... <<<
XX jubileuszowa wymiana polsko – niemiecka za nami
Wpisany przez MM   
niedziela, 17 czerwca 2018 16:47

galeria

wym p n 18 03

Nasi niemieccy przyjaciele wraz z opiekunami w czwartek wieczorem pełni wrażeń, szczęśliwie dotarli do domu. Przed oczami mamy jeszcze wspólne spotkania do późnych godzin nocnych, atrakcje w H2OSTRÓG, grill w Owsiszczach, wycieczkę do Krakowa, wizytę w szkole, w Starostwie Powiatowym, w raciborskim muzeum, koncert w NOSPR w Katowicach …

wym p n 18 01

Krótka relacja.
Niedzielę młodzież niemiecka spędziła u rodzin goszczących. Rodzice uczestników wymiany postarali się aby ten dzień pozostał na długo w pamięci. Wspólny grill w Kuźni Raciborskiej na którym spotkało się kilkanaście osób i rozgrywki sportowe. Inni wybrali się nad jezioro Olza czy spływ kajakowy po rzece Ruda. W trosce o dobrą kondycję Karolina z Eleną wyruszyły rowerami do Łężczoka, aby podziwiać przyrodnicze walory regionu. Ela i Monika zabrały niemieckie przyjaciółki do palmiarni w Gliwicach oraz na wycieczkę kolejką wąskotorową w Rudach Raciborskich, wieczór zakończyły śpiewająco przy pianinie. Michalina zabrała swoją partnerkę na przejażdżkę rowerową a następnie konną po najbliższej okolicy.
Nasi uczniowie postanowili pokazać swoim niemieckim przyjaciołom inne ciekawe zakątki naszego regionu. Wybrali się na wycieczkę do Pszczyny, Wisły, na Górę Św. Anny, do Ostravy na zakupy i Flyparku w Radlinie. Niesamowitym przeżyciem dla niemieckiego kolegi Kuby była wizyta w Energylandia – tj. w największym w Polsce Rodzinnym Parku Rozrywki w Zatorze koło Krakowa. Rodzice zadbali również o to aby nasi goście popróbowali typowych regionalnych potraw. Był więc śląski obiad z kluskami i roladą. Nie mogło zabraknąć wizyty w Pizza Hut w Rybniku, czy w pizzerii w Raciborzu. Pogoda w tym dniu była wspaniała, część postanowiła poleniuchować i spędzić ten dzień na opalaniu się. Ważnym akcentem była również wizyta u babci, dokąd udała się Agnieszka ze swoją koleżanką. Po tak intensywnie spędzonym dniu uczestnicy wymiany, w ramach integracji, spotkali się wieczorem w kawiarni. Jednym słowem, to był bardzo udany dzień.

wym p n 18 05


Poniedziałek i wtorek spędziliśmy w Krakowie. Goście z  Kulmbach mieli tutaj okazję zapoznać się z historią, kulturą naszego kraju. Zadbali o to nasi przewodnicy. Zwiedziliśmy m.in. Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Novum, dzielnicę żydowską Kazimierz. Niesamowitych wrażeń dostarczyła, zarówno młodzieży polskiej jak i niemieckiej, wizyta w Muzeum Fabryce Oskara Schindlera. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest to bardzo ciekawe muzeum, godne polecenia. Po kolacji spotkaliśmy się w jednej z sal Hotelu Alf w Krakowie, gdzie mieliśmy nocleg.
W świetnej atmosferze integrowaliśmy się do późnych godzin nocnych śpiewając, tańcząc i grając w różne gry.
Kolejny dzień był również bardzo intensywny. Wizyta w szkole to bardzo ważny punkt programu. Przywitał nas gorąco p. Dyrektor Marek Ryś. Wręczyliśmy młodzieży zaświadczenia o udziale w wymianie a także drobne upominki w przepięknych torbach z logo zaprojektowanym przez uczennicę naszej szkoły Kamilę Wierzbicką z klasy 2a. Następnie Wiktoria, Dorota i Monika oprowadziły młodzież niemiecką po szkole, pokazały wybrane gabinety języka polskiego, fizyki, biologii, matematyki, języka niemieckiego i hiszpańskiego, oraz klub Azyl. Nasi partnerzy z Niemiec zwrócili szczególną uwagę na wystawę przedstawiającą zdjęcia z poprzednich wymian młodzieży oraz na wyświetlane na telebimie pamiątkowe zdjęcia z lat ubiegłych. Wielu z nich rozpoznało tutaj swoich kolegów, koleżanki. Zaskoczeniem dla naszych gości były gabinety, w których odbywają się lekcje tylko z jednego przedmiotu. Bo w Kulmbach wygląda to trochę inaczej. Kolejny punkt programu to możliwość uczestniczenia, wraz ze swoim partnerem/ partnerką w 1 lekcji. Mieli okazję zobaczyć lekcję matematyki, biologii, hiszpańskiego, chemii.
Następnie udaliśmy się do Starostwa Powiatowego. W drodzę do wstąpiliśmy na krótko do Urzędu Stanu Cywilnego. W Starostwie Powiatowym przywitali nas p. Starosta Ryszard Winiarski oraz członek zarządu p. Andrzej Chroboczek. Obejrzeliśmy film promujący ciekawe miejsca w Powiecie Raciborskim. Następnie udaliśmy się do Muzeum w Raciborzu, którego największą atrakcją okazała się mumia. Po zwiedzaniu rodzice zabrali swoich podopiecznych na obiad.

wym p n 18 04

Punktualnie o 17.00, odświętnie ubrani, wyruszyliśmy autokarem do Katowic na koncert Świat Młodych. Pomimo perypetii z autokarem, który zepsuł nam się po drodze, udało się innym autokarem dotrzeć punktualnie na koncert. W sali kameralnej NOSPR mieliśmy okazję usłyszeć w przepięknym wykonaniu kwartetu smyczkowego Al Pari utwory: kwartet smyczkowy c-moll op. 18 no.4 Ludwiga van Beethovena, VII kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz oraz kwartet smyczkowy op.10 Claude Debussy. Dla wielu był to niezapomniany koncert, który na pewno pozostanie na długo w pamięci.
Zarówno uczniom jak i opiekunom niemieckim bardzo podobał się pobyt w naszym kraju. Niezwykła gościnność ze strony rodzin a także uczynność, zaangażowanie wszystkich osób związanych z wymianą było podkreślane na każdym kroku. Również gospodarze projektu po stronie polskiej uznli ten tydzień za niezwykle udany. Zawiązały się nowe przyjaźnie. Ttrudno było rozstać się w czwartek. Nie zabrakło łez.
Sukces zakończonego spotkania daje żywić nadzieję, że wiele przyjaźni zawartych podczas tej wymiany przetrwa próbę czasu a wiele stereotypów na temat Polaków i Niemców oraz wzajemnych uprzedzeń zaniknie. Z niecierpliwością czekamy na wrzesień, kiedy nastąpi rewizyta uczniów naszego liceum w Kulmbach.
Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Raciborzu oraz opiekunowie wymiany bardzo serdecznie dziękują za współpracę i pomoc rodzicom uczestników  wymiany. Za wyjątkowe zaangażowanie dziękujemy Państwu Ćwik, Panu Galii, Sołtysowi wsi Owsiszcze – Panu Minkinie.
Serdecznie dziękujemy PNWM za materiały promujące nasz kraj, władzom Powiatu Raciborskiego za przekazanie materiałów promujących Powiat Raciborski, Zarządowi Euroregion Silesia za przekazanie materiałów promujących Euroregion Silesia, Urzędowi Miasta za materiały promujące miasto Racibórz, Księgarni Sowa - za materiały promujące Śląsk. Zakładom Przemysłu Cukierniczego Mieszko S.A. w Raciborzu dziękujemy za słodkie wyroby cukiernicze.

Należy podkreślić, że od samego początku tj. od 20 lat projekt wymiany polsko - niemieckiej finansowany jest częściowo przez rodziców uczniów uczestniczących w wymianie a częściowo przez PNWM.
Opiekunowie: Panie Irena Krawczyk i Bogumiła Bąk

logo PNWM

www.powiatraciborski.pl 

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©