>>> Krople w oku niezmierzone tak zimno kiedy Cie nie ma... <<<
Za nami 20 lat wymiany polsko-niemieckiej
Wpisany przez MM   
wtorek, 09 października 2018 19:26

wymiana s

logo PNWM 01Po wprowadzeniu języka niemieckiego do planu nauczania w naszej szkole pojawił się pomysł nawiązania współpracy ze szkołą w Niemczech. W tym czasie Polska rozpoczęła starania o przyjęcie do Unii Europejskiej. Uważaliśmy, że bezpośrednie kontakty ludzi młodych będą służyć przezwyciężaniu wzajemnych uprzedzeń, pogłębianiu wiedzy o naszych krajach, a w konsekwencji zaowocują regularnymi kontaktami i trwałymi przyjaźniami. Dane adresowe naszej szkoły zostały zamieszczone w Biuletynie Informacyjnym Kuratorium Oświaty. W marcu 1998r. otrzymaliśmy propozycję współpracy z Caspar-Vischer- Gymnasium w Kulmbach w płn. Bawarii (Oberfranken).


Do bezpośredniego spotkania przedstawicieli obu zainteresowanych szkół doszło w czerwcu 1998r. w Kulmbach. CVG reprezentowała ówczesna dyr. szkoły pani dr Ute von Petzold oraz nauczycielka pani Barbara Semlinger, natomiast II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Raciborzu: dyr Leszek Wyrzykowski i pani Agata Szymanowska-Wilk (naucz. j. niemieckiego) oraz pan Jan Fabian - poseł na Sejm RP. Podczas tego spotkania podpisane zostało porozumienie określające cele, warunki i zasady współpracy obu szkół. W październiku 1998r., podczas Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów naszej szkoły, delegacja z CVG pod przewodnictwem pani dyr. dr Uty von Petzold była z rewizytą  w naszej szkole. 

mgr Leszek Wyrzykowski
Dyrektor II LO im. A. Mickiewicza w Raciborzu  (1991-2009)

W ramach wymiany, co dwa lata, młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Raciborzu wyjeżdża do zaprzyjaźnionej szkoły w Kulmbach, a młodzi Niemcy goszczą w Raciborzu. Obok walorów poznawczych (kultura, obyczajowość) wymiana uczniowska ma na celu doskonalenie umiejętności językowych, wzbogacanie słownictwa, poznanie języka potocznego, zawieranie przyjaźni, integrację i budowanie porozumienia pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką. Od samego początku projekt wymiany polsko- niemieckiej finansowany był częściowo przez rodziców uczniów uczestniczących w wymianie, a częściowo przez PNWM.
Pierwszą wymianę młodzieży zorganizowano w 1999 roku. Opiekunami młodzieży polskiej były pani Anna Maurer oraz pani Agata Szymanowska-Wilk, a opiekunami młodzieży niemieckiej była pani Barbara Semlinger oraz pan Fredi Streng.
W kolejnych latach opiekunami wymiany były: Panie Anna Maurer, Irena Krawczyk, Judyta Bortel, Bogumiła Bąk oraz Karina Dziedzic. Ze strony niemieckiej najdłużej, bo od 14 lat, wymianę polsko- niemiecką prowadzą państwo Petra i Peter Stumpf.

Na przestrzeni lat młodzież naszego liceum miała okazję podziwiać wspólnie z niemieckimi przyjaciółmi zabytki, poznać historię, kulturę wielu pięknych niemieckich miast, do jakich bez wątpienia można zaliczyć Monachium, Berlin, Norymbergę, Bamberg, Würzburg, Coburg czy Bayreuth. W Polsce młodzież polsko-niemiecka podziwiała zabytki Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Częstochowy, Wieliczki, Pszczyny, uczestniczyła w koncercie Świat Młodych w NOSPR w Katowicach. Zwiedziła również były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.
Młodzież uczestniczyła w wielu wspólnych inicjatywach. Na uwagę zasługują m.in. projekt „Porównanie możliwości zatrudnienia i oferty kulturalno- rozrywkowej skierowanej do młodzieży szkolnej miast Kulmbach i Raciborza“ czy projekt dotyczący stosunków polsko-niemieckich. Jego celem było głębsze zainteresowanie młodzieży polskiej i niemieckiej najbliższymi sasiadami oraz uświadomienie istniejących stereotypów na temat obu narodów. Wizyta w Reichstagu w Berlinie oraz w siedzibie Sejmu w Warszawie pozwoliła młodzieży polskiej i niemieckiej lepiej poznać i zrozumieć sytem społeczno-polityczny obowiązujący w obu krajach.

Rewizyta w Kulmbach

wymiana 18

We wrześniu tego roku byliśmy po raz kolejny z rewizytą w Kulmbach. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianych wycieczkach do Bambergu i Norymbergi. Położony nad rzeką Regnitz Bamberg urzekł wszystkich niezwykłym klimatem oraz ciekawą historią. Przed oczami mieliśmy jeszcze wzgórze katedralne, romańsko- gotycką katedrę, w której można podziwiać m.in. XIII-wieczną rzeźbę Jeźdźca bamberskiego, oraz ołtarz Maryjny Wita Stwosza, Plac Katedralny, domy w stylu pruskim, wąskie przejścia i uliczki czy barokowe ogrody różane. Niezapominanym widokiem była dla młodzieży Mała Wenecja (Klein Wenedig) czyli rząd dawnych domów „rybackich” położonych bezpośrednio nad rzeką.
Norymberga-drugie największe miasto dzisiejszej Bawarii, kojarzy się wszystkim przede wszystkim z procesami norymberskimi. To miasto, w którym odbywały się coroczne zjazdy partii nazistowskiej. Uczniowie mieli okazję podziwiać historyczną część miasta, do dziś otoczoną długim na cztery kilometry murem. Oprócz murów zachwyt wzbudziły drewniane fasady domów znajdujących się w obrębie starego miasta oraz znajdujący się na szczycie wzgórza zamek. Na głównym placu (Hauptmarkt), który znany jest przede wszystkim z tego, że przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się tam słynny targ bożonarodzeniowy, można było podziwiać piękną fontannę (Schöner Brunnen) oraz gotycki kościół Frauenkirche. Popołudnie młodzież wraz z opiekunami spędziła w ogrodzie zoologicznym, położonym w pięknym krajobrazowo Lorenzer Reichswald. Ogród zamieszkuje blisko 300 gatunków zwierząt. Największą atrakcją były występy delfinów i lwów morskich w lagunie delfinów.
Ważnym punktem programu była wizyta w szkole oraz uczestnictwo w niektórych lekcjach, co dało okazję do dyskusji na temat podobieństw i różnic w systemie kształcenia.
Wymiana młodzieży wzbudziła zainteresowanie władz szkolnych, lokalnych oraz miejscowych mediów. Świadczą o tym spotkania młodzieży z dyr. szkoły, panią Ulrike Endres, Starostą powiatu panem Klausem Peterem Söllner oraz z burmistrzem miasta Kulmbach, panem Henrym Schrammem a także wizyta w siedzibie Radia Plassenburg.
W ramach integracji młodzież uczestniczyła we wspólnych rozgrywkach sportowych jak np. turniej tenisa stołowego oraz gra w kręgle w Kulmbach a także minigolf w Burgunstadt. Wspólna rywalizacja sprawiła wszystkim bardzo wiele radości. Młodzież bardzo szybko się zintegrowała.
Rodziny goszczące przyjęły naszych uczniów bardzo ciepło. Młodzież miała okazję poznać „na żywo”, jak wygląda życie typowej rodziny niemieckiej. Była możliwość poznania lokalnej kuchni frankońskiej. Uczniowie mogli skosztować i porównać smak kiełbasek z Kulmbach, Bambergu czy Norymbergi a także skosztować słynnych na całym świecie pierników norymberskich.  
Tygodniowy pobyt w słonecznym Kulmbach upłynął bardzo szybko. Młodzieży trudno było się rozstać. Sukces zakończonego spotkania pozwala żywić nadzieję, że wiele przyjaźni zawartych podczas tej wymiany przetrwa próbę czasu, a wiele stereotypów na temat Polaków i Niemców oraz wzajemnych uprzedzeń zaniknie.

Irena Krawczyk

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©