Historia o nich głucho milczy…

mar 4, 2024

1 marca – jak co roku – w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia poświęcona pamięci „Żołnierzom Wyklętym”. W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy tym samym dali wyraz przywiązania do tradycji i chwalebnej historii naszej ojczyzny. Występ spotkał się z zainteresowaniem zgromadzonej w sali gimnastycznej publiczności –  uczniów i nauczycieli. Mottem przewodnim przedstawienia były słowa wiersza „ księcia poetów” Zbigniewa Herberta „Ponieważ żyli prawem wilka – historia o nich głucho milczy”.
Zgromadzeni w sali gimnastycznej mogli usłyszeć patriotyczne pieśni i wiersze poświęcone pamięci bohaterskich bojowników. Prowadzący uroczystość w sposób przystępny i rzetelny przedstawili tragiczną historię „Niezłomnych”. Ich odwaga i poświęcenie przekazywana z pokolenia na pokolenie była inspiracją i wzorem dla następnych pokoleń Polaków.
Aby zgromadzona młodzież, mogła zrozumieć (odległą przecież dla nich) przeszłość, prowadzący -narratorzy przedstawili  tło historyczne wydarzeń, które doprowadziły naszych przodków do podjęcia tej nierównej i beznadziejnej walki o wolną i niepodległą Polskę.
Żołnierze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zrzeszenia Narodowe i innych formacji zbrojnych prowadzili walkę z sowieckim okupantem i narzuconą nam komunistyczną władzą. Ich heroizm i poświęcenie na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Akademię przygotowali i inspirowali uczniów (kolejność alfabetyczna) – opiekunowie – Regina Hanslik, Robert Kuśmierczuk i Piotr Pisarczyk.

Osobne podziękowania dla Pana Jurka i Pana Mateusza za pomoc w przygotowaniu scenografii oraz dla uczniów zajmujących się nagłośnieniem i dekoracją sali.

Robert Kuśmierczuk

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI