Drodzy Uczniowie!
Ogłaszamy I Powiatowy Konkurs Chemiczny pt.: „Nietypowy Układ Okresowy” pod patronatem Starosty Raciborskiego.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
REGULAMIN I POWIATOWEGO KONKURSU CHEMICZEGO „NIEtypowy UKŁAD OKRESOWY”
- Organizatorem konkursu jest II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Raciborzu. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Starosta Raciborski.
- Cel konkursu: popularyzacja wiedzy na temat układu okresowego pierwiastków oraz pogłębianie wiedzy chemicznej i zainteresowanie naukami przyrodniczymi .wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
- Konkurs będzie podzielony na dwie grupy wiekowe : uczniów klas 7-8 SP i uczniów szkół średnich.
- Prace należy wykonać indywidualnie, nie grupowo.
- Konkurs ma charakter dwuetapowy:
I etap konkursu polega na wykonaniu układu okresowego pierwiastków o nietypowym kształcie, z dowolnych materiałów ( mile widziane są materiały przeznaczone do recyklingu).
Za kryterium podziału pierwiastków można przyjąć np. okresy, grupy, bloki, podział na metale i niemetale lub ze względu na stan kupienia pierwiastków, można nadać układowi własny kształt, niezmieniony od ponad stu lat, od kiedy stworzył go Mendelejew. Wykonaną pracę wraz ze zgodą na udział w konkursie ( zał. 1) należy dostarczyć do II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, ul. Kard. S. Wyszyńskiego 3 do dnia 8.12.2023r. do godz.10.00.
II etap konkursu odbędzie się 15.12.2023r. o godzinie 10.00 na Testportalu w formie zdalnej. Link do konkursu zostanie przesłany 14.12.2023r. i aktywowany w dniu następnym o godzinie rozpoczęcia konkursu. Test będzie zawierał zadania zamknięte dotyczących budowy układu okresowego oraz właściwości pierwiastków.
- Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest 16.12.2023r. Szczegółowe informacje będą podane na stronie szkoły.
- Zwycięzcami zostają laureaci 1, 2 i 3 miejsca. Rozdanie nagród nastąpi na uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły 22.12.2023r.
Polecana literatura:
-Podręczniki do nauki chemii w klasie VII i VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych w zakresie podstawowym i rozszerzonym-dopuszczone do użytku szkolnego przez MEN do nowej podstawy programowej.
-„Pierwiastki czyli z czego zbudowany jest Wszechświat”, Jack Challoner.
-„Kraina pierwiastków”, Peter Atkins.
-„Słownik pierwiastków chemicznych”, Andrzej i Szymon Mercik.