Warsztaty klasy geograficznej na wydziale UŚ w Sosnowcu

kwi 23, 2024

7 kwietnia klasa 1g wybrała się do Sosnowca na Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ na warsztaty geograficzne. Uczniowie, podczas praktycznych zajęć w pracowni, dowiedzieli się jak rozpoznawać i klasyfikować różne rodzaje skał. Pod fachowym okiem pracownika wydziału naukowego mogli organoleptycznie popracować ze skalnymi próbkami, dowiedzieć się wielu rzeczy o ich pochodzeniu, właściwościach i wykorzystaniu w gospodarce.
Poza zajęciami warsztatowymi nasza grupa odbyła długi spacer po różnych zakamarkach i ekspozycjach wydziału, podczas którego wysłuchała opowieści o historii Ziemi, ciałach niebieskich w Układzie Słonecznym i ewolucji świata żywego oraz człowieka. Uczniowie mogli też osobiście podnieść meteoryt i wziąć do rąk fragmenty kości wieloryba.
Mimo dość długiej podróży koleją i tramwajami oraz fatalnej pogody, wszyscy byli zgodni, że wyprawa się udała, a wiedza nabyta na Uniwersytecie Śląskim przyda się wkrótce na lekcjach geografii, gdy będzie przerabiana tematyka budowy Ziemi i litosfery.
W wycieczce uczestniczyli, jako opiekunowie: Dariusz Rudzki oraz Robert Kuśmierczuk
WIĘCEJ AKTUALNOŚCI