Zajęcia w Planetarium Śląskim w Chorzowie

lis 15, 2023

10 listopada 2023 r. wraz z wychowawczynią p. Michaliną Bogusz i p. Krzysztofem Kostką uczestniczyliśmy w zajęciach Planetarium Śląskiego w Chorzowie.  

Na początku wizyty mieliśmy okazję obejrzeć wystawę o astronomii, przy której przewodnik przedstawił nam kluczowe zagadnienia związane z astrofizyką i kosmologią. Wykład wzbogaciły rozmieszczone wokół sali interaktywne stanowiska i liczne urządzenia obserwacyjne, takie jak lunety, teleskopy oraz celostat.  
Następnie wzięliśmy udział zajęciach pt. “Fascynujący Kosmos”, w trakcie których zapoznaliśmy się z elementami sfery niebieskiej a także ze strukturą i składnikami Układu Słonecznego oraz Galaktyki. Dowiedzieliśmy się również, jakie gwiazdozbiory widnieją na nocnym niebie i jak je odnaleźć pośród innych obiektów. Wyjątkowe wyposażenie sali umożliwiło nam zanurzenie się w kosmosie dzięki projektowanym na całą kopułę obrazom nieba z gwiazdami, planetami i zjawiskami astronomicznymi.  
Pobyt w Planetarium zwieńczył seans “Słońce-Nasza Gwiazda”, podczas którego mogliśmy zgłębić tajemnice naszej najbliższej gwiazdy i lepiej zrozumieć jej wpływ na życie na Ziemi.   

Bartosz Thomas  

Klasa 3A 

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI