Zwiedzanie Zamku Piastowskiego w Raciborzu

lis 12, 2024

Klasa III b (jako kolejna klasa z naszej szkoły) udała się z wizytą na nasz raciborski zamek. Zwiedzanie zabytku przebiegało w kilku etapach. Najpierw uczniowie udali się do zamkowej kaplicy. Przewodnik przybliżył historię perły „śląskiego gotyku” – jak nazywana jest przez historyków architektury kaplica zamkowa. Jej początki sięgają XIII wieku. Budowla była wzorowana na paryskiej kaplicy Sainte – Chapelle ufundowanej przez króla Francji Ludwika IX. Nasza raciborska kaplica na przestrzeni stuleci nie uniknęła zniszczeń, jednak po gruntownym remoncie z 2013 roku prezentuję się znakomicie.
Następnie uczniowie zwiedzili piwnice pod zamkiem, gdzie mogli zobaczyć zrekonstruowane średniowieczne narzędzia tortur. („Zapachniało dreszczykiem”). Po opuszczeniu podziemi przyszła kolej na zwiedzanie głównej części zamku. W zamkowym korytarzu tuż obok okazałego portretu założyciela raciborskiego księstwa Mieszka Plątonogiego (Laskonogiego) można było zobaczyć najstarsze na ziemiach polskich graffiti. (Napisy są zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem szybą.) W salach zamkowych uczniowie zobaczyli wspaniałą kolekcję białej broni – miecze, pałasze, szable, topory, broń drzewcową, a także zbroje, łuki i broń palną z odległej przeszłości. Ochotnicy (a głównie ochotniczki) pozowali do pamiątkowych zdjęć na książęcym tronie. Duże wrażenie zrobiła imponująca kolekcja wiernie odtworzonych replik statków wojennych z XVII i XVIII wieku. W podziemiach pod zamkowym skrzydłem zgromadzono ekspozycję przedstawiającą życie codzienne w średniowiecznym Raciborzu i okolicach. Można było podziwiać stroje z epoki, wyposażenie izb oraz zobaczyć tajemnicze naczynia i mikstury używane przez alchemików.

Po opuszczeniu głównego skrzydła zamku uczniowie obejrzeli znakomicie zrealizowany film obrazujący przeszłość ziemi raciborskiej. Narratorem i głównym bohaterem filmu był sympatyczny alchemik, który dzięki umiejętności podróżowania  w czasie przybliżył nam przeszłość ziemi raciborskiej w zamierzchłej przeszłości – skupił się na epoce średniowiecznej, czasach, w których kształtowało się księstwo raciborskie, a książęta naszej ziemi odgrywali doniosłą rolę nie tylko w historii Śląska, ale próbowali też ingerować w politykę w skali ogólnopolskiej. Pierwszy książę raciborski Mieszko Plątonogi opanował Kraków i na krótko stał się księciem zwierzchnim całej Polski.

Po emisji filmu – zanim klasa przeszła do części multimedialnej – można było zobaczyć znalezione w powiecie pozostałości (szczątki) prehistorycznych stworzeń zamieszkujących nasz region. W gablotach eksponowane są kości mamutów i innych przedstawicieli megafauny.

Zwiedzający uczestniczyli w różnego rodzaju grach edukacyjnych, rozwiązywali zagadki, słuchali legend, „rozbijali mury średniowiecznych twierdz” (wirtualnie – używając katapulty) , poznając przy okazji przeszłość ziemi raciborskiej w epoce średniowiecza i początkach ery nowożytnej. Interesująco prezentowała się makieta Raciborza wewnątrz średniowiecznych murów miejskich. Na ścianach, z kolei umieszczono biogramy książąt raciborskich z dynastii Piastów i Przemyślidów, a także mapę regionu ze wszystkimi ważnymi miejscowościami wraz z krótkimi opisami ich historii.

Wycieczka przyczyniła się do pogłębienia wiedzy o naszym regionie i fascynującej przeszłości Raciborza.
Opiekę nad uczniami sprawował Robert Kuśmierczuk

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI